SubCASE®
Monitorowanie żywotności i sieciowania mieszanin poliuretanowych
- Możliwość kontroli temperatury reakcji
- Pomiar temperatury wewn. próbki za pomocą termoelementu
- Pomiar polaryzacji dielektrycznej za pomocą czujnika CMD
- Wymienny cylinder kartonowy
Wstęp
SubCASE to urządzenie laboratoryjne, które służy do pomiaru żywotności i sieciowania powłok, klejów, uszczelnień i elastomerów (ang. Coatings, Adhesives, Sealants and Elastomers – C.A.S.E.). Może być ono używane do mieszanin PU i epoksydowych. SubCASE jest urządzeniem prostym w użytkowaniu, które dostarcza rzetelnych danych pomiarowych. Nowy projekt mechaniczny pozwala na pomiarze polaryzacji za pomocą czujnika CMD (Curing MonitorDevice) z podwójnym pomiarem temperatury. Istnieje możliwość kontroli temperatury zbiornika testowego dla warunków powtarzalnych i zbliżonych do tych, które spotykane są w czasie produkcji.
Zastosowanie
Polaryzacja dielektryczna jest parametrem kluczowym przy sieciowaniu i tworzeniu się związków. Pozwala na dokładniejsza analizę procesów elektro-chemicznych, które zachodzą w czasie przechodzenia od mieszaniny reaktywnej do formy utwardzonej. Czujnik CMD mocowany jest na płytce bazowej urządzenia SubCASE i pokryte jest przezroczystą folią, która zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z badanym materiałem. Dane polaryzacji uzyskiwane są od samego początku reakcji chemicznej. Temperatura wnętrza próbki mierzona jest za pomoca termoelementu (TC), który umieszczany jest w jej wnętrzu. Do lepszego dopasowania warunków testowych, czujnik CMD może być dodatkowo podgrzewany aż do 110˚C (opcjonalnie 180˚C). Cykl pomiaru kontrolowany jest za pomocą prostego w obsłudze oprogramowania SUBCASE, który zajmuje się pobieraniem, wyświetlaniem i oszacowywaniem danych pomiarowych (Rys. 2).
Cykl Badania
W momencie rozpoczęcia nowego badania, czujnik CMD przykryty jest folia samoprzylegającą a kartonowy cylinder umieszczany jest nad kołnierzem płyty bazowej, z możliwością kontrolowania temperatury. Czas mieszania, czas badania i temperatura podgrzewacza są parametrami dobieranymi według preferencji użytkownika. Informacje odnośnie składu mieszaniny i dodatkowe komentarze mogą być umieszczane w oddzielnym polu. Po zakończeniu mieszania, reaktywna ciecz przelewana jest do naczynia testowego, i w tym momencie rozpoczyna się pobieranie danych. Dane pomiarowe wyświetlane są na bieżąco na wykresie (Rys. 2). Po zakończeniu testu, jednostki fizyczne mogą być szacowane na podstawie wykresów i wyświetlanie łącznie z innymi parametrami. Żywotność i sieciowanie obliczane są na podstawie polaryzacji dielektrycznej. Na jednym wykresie można przedstawić max. 10 różnych krzywych, które odpowiadają 10 różnym badaniom, które mogą być następnie porównywane za pomocą oprogramowania SUBCASE.